Денеска (27.05.2024) во 00.45 часот на Граничниот премин Деве Баир, полициски службеници го лишиле од слобода И.Д.(50) од Република Турција, затоа што при извршена пасошка контрола и проверки било констатирано дека меѓународната зелена карта за осигурување на возилото кое го управувал, била фалсификувана. Тој бил предаден на полициски службеници од Полициската станица Крива Паланка за понатамошна постапка.