На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба е примена Т. К. (52) од Струга, која, и покрај укажаната помош, по кратко време починала.

За настанот е известен јавен обвинител по чија наредба телото на починатата е предадено на семејството.