На 02.10.2021 околу 10,30 часот во СВР Скопје било пријавено дека во село Ајватовци додека Ѓ.С.(73) од Скопје извршувал градежни работи на кров од куќа во селото, сопственост на М.С.(72), паднал од кровот, при што починал на самото место на несреќата.

Од итна медицинска помош е констатирана смрт.

Увид на лице место е извршен од екипа од СВР Скопје и известен е трудов инспектор.