На 27.01.2024 во 12.45 часот на Граничниот премин „Деве Баир“ на влез во државата од при извршена контрола на К.С.(56) од Р.Турција, кој управувал товарно моторно возило „даф“ и полуприколка со турски национални ознаки, констатирано било дека меѓународната зелена карта што ја приложил била фалсификувана. Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“ тој бил приведен и предаден на полициски службеници од ОВР Крива Паланка за понатамошна постапка.