Европскиот фронт преводен од Демократската Унија за Интеграција смета дека треба да важи правилото „победник со победник“ кога станува збор за коалицирање меѓу политичките партии при формирањето на новата Влада, а по резултатите од парламентарните избори.

Од тука истакнаа дека не може некој да го одбие легитимитетот на одредена политичка структура како што е Европскиот фронт, ако и тие бараат легитимитет од народот.

„Не може да станува збор за тоа. Ние сме консензуална демократија и како такви ќе функционираме. Секоја политичка авантура ќе биде ризична за европската иднина и за сите политички околности после 8 мај. Бидете сигурни дека ниту една влаејачка политичка гарнитура нема да се формира без пратениците на Европскиот фронт, затоа што ти се вистинските претставници на амбанскиот, бошњачкиот, турскиот и ромскиот народ. Политичките авантури неславно ќе завршат, а народот ќе победи“, истакна на денешната прес-конференција, Наим Бајрами.

Најавите на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за евентуална коалиција помеѓу нив и албанскиот опозициски блок ако победат на изборите, како и пораките дека ДУИ заминува во опозиција наидоа на остри реакции од страна на интегративците. Вчера и нивниот портпарол, Бујар Османи, се осврна на оваа тема, коментирајќи дека ДУИ смета оти е понижувачки за Албанците што партиите договараат коалиции пред одржувањето на парламентарните избори. Османи рече дека волјата на народот мора да се почитува.

Правилото „победник со победник“ беше прекршено на изборите во 2016 година. Тогаш ВМРО-ДПМНЕ имаше добиено 51 пратеник, СДСМ 49, но ДУИ како победник помеѓу партиите од албанскиот блок, одлучи да формира Влада со СДСМ, откако претходно со години беше во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ.