Четиригодишниот Д.Ѓ. од Владичин Хан ќе биде погребан во петок. Во Владичина Хан владее молк и неверување, особено во населбата каде што живеело малото момче, пренесува Телграф.рс.

– Мајката се распаѓа од болка, нема утешни зборови за родителите. Таткото едвај стои на нозе – вели еден од нивните пријатели.

Според приказната на пријател, родителите денеска треба да ги преземат посмртните останки на момчето од КЦ Ниш.

Во Основното јавно обвинителство во Владичин Хан велат дека се испитуваат сите детали, се прегледува видео надзорот, а обдукцијата на телото на момчето треба да заврши денеска.

Се уште не ги знаеме сите околности како дошло до немилиот настан кога Д.Ѓ. голтнал желад во градинката „Чаролија“, а од задушување починал во вечерните часови во КЦ Ниш.

Исто така, од ОЈТ наведуваат дека дури по резултатите од обдукцијата, увидот на целокупната медицинска документација, изјавите на сведоците и анализата на други околности, би можеле да кажат некои детали за овој настан.

– Според она што полицијата го видела од надзорните камери, момчето излегло во ходникот и почнало да паѓа. Истражуваме и други детали – велат од ОЈТ.

Во Владичин Хан е прогласена дводневна жалост поради смртта на момчето.