До недела ќе се задржи периодот на стабилно и претежно тивко време, информира УХМР. По котлините и понатаму ќе има појава на магла и ниска облачност со променлив интензитет.

Утре и в петок ќе дува слаб до умерен северозападен ветер, поизразен долж Повардарието што ќе предизвика во текот на денот по одделни котлини условите за магла да се намалат.

Температурата утре ќе се движи од минимални -2 до максимални 14 степени, а во Скопје утринскитата се очекува да биде еден, додека дневната осум степени.