Крушево во моментов е единствениот град во државава каде нема активни случаи на ковид-19, а од почетокот на епидемијата досега во овој град се регистррани 20 случаи.

Според последните податоците на Министерството за здравство во земјава досега се регистрирани се 21 193, бројката на оздравени пациенти е 16 397, на починати е 800. Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3 996 на ниво на целата територија.