Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, на социјалната мрежа Х изјави дека Македонија треба да продолжи со пристапувањето во ЕУ со спроведување реформи и почитување на склучените договори, вклучително и договорот од Преспа.

Вчера Гордана Силјановска-Давкова положи заклетва како претседател, таа не го користеше официјалното име на државата, Република Северна Македонија, туку само „Македонија“.