Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 494 нови случаи на Ковид-19, 474 оздравени пациенти и 12 починати лица.

Дополнително, согласно регистерот на починати лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се уште 10 починати, во периодот од 7 до 29 септември. Од овие смртни случаи, шест се регистрирани во Скопје, два во Куманово и по еден во Валандово и Гостивар, а починатите лица биле на возраст од 52 до 88 години. Од пријавените еден бил починат во домашни, а останатите деветмина во болнички услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.289.516 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 191.408, бројката на оздравени пациенти е 172.653, на починати е 6.668, а бројот на активни случаи изнесува 12.087.

Според епидемиолошките анализи во моментот во државава Дојран е единствениот град во кој нема активни случаи на Ковид-19.

Скопје 83285, Активни 5536
Куманово 11395, Активни 992
Тетово 10814, Активни 905
Прилеп 9046, Активни 313
Гостивар 7955, Активни 472
Битола 7077, Активни 267
Велес 6225, Активни 348
Охрид 5944, Активни 549
Кавадарци 5910, Активни 237
Струмица 5723, Активни 280
Штип 5712, Активни 242
Кичево 3975, Активни 423
Струга 3784, Активни 374
Кочани 3243, Активни 154
Гевгелија 2407, Активни 84
Неготино 2315, Активни 39
Свети Николе 1886, Активни 112
Ресен 1534, Активни 91
Радовиш 1512, Активни 86
Дебар 1449, Активни 108
Крива Паланка 1423, Активни 93
Берово 1209, Активни 29
Делчево 1122, Активни 70
Виница 1029, Активни 50
Пробиштип 909, Активни 31
Валандово 816, Активни 31
Кратово 566, Активни 58
Богданци 547, Активни 13
Крушево 527, Активни 20
Македонски Брод 470, Активни 28
Демир Хисар 438, Активни 24
Демир Капија 410, Активни 5
Пехчево 312, Активни 2
Македонска Каменица 300, Активни 21
Дојран 139, Активни 0