Надворешната канцеларија за криминалистички работи Крива Паланка поднесе кривична пријава против Е.К.(31) од Крива Паланка поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“. На 08.01.2024 во семејниот дом во Крива Паланка, пријавениот од небрежност предизвикал пожар.