Регионалниот центар за гранични работи Исток поднесе кривична пријава против Р.Ц.(56) од Република Турција поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“. На 12.06.2024 на Граничниот премин Деве Баир, пријавениот на увид приложил фалсификувана меѓународна зелена карта за осигурување.