Регионалниот центар за гранични работи Исток поднесе кривична пријави против М.А.(59), државјанин на Р.Турција, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“. Пријавениот на 01.07.2024 на Граничниот премин „Деве Баир“, при влез во државата, приложил фалсификувана меѓународна зелена карта за осигурување за товарно возило со влекач, издадена од Р.Турција.