Функцијата прв вицепремиер во техничката влада, која прв ја промовираше Артан Груби од Демократската унија за интеграција, ќе ја наследи вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ.

Артан Груби останува вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците во техничката влада.