На 04.05.2024 во 15.40 часот на Граничниот премин Деве Баир, полициски службеници го лишиле од слобода М.Ф.(31) од Косово, затоа што при извршена пасошка контрола било констатирано дека приложил фалсификувана косовска возачка дозвола. Тој бил предаден на полициски службеници од ОВР Крива Паланка за понатамошна постапка.