Регионален центар за гранични работи Исток поднесе кривична пријава против Н.У.(48) од Република Турција поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“. На 05.03.2024 на Граничен премин Деве Баир, пријавениот приложил фалсификувана меѓународна зелена карта за осигурување за товарно возило и влекач, издадена од Република Турција.