СВР Охрид поднесе кривична пријава против 27-годишниот С. Н. од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело предизвикување општа опасност, извести СВР Охрид.

„На 17.2.2024, на улицата Серафим Китаноски во Охрид, со запалива течност предизвикал пожар на паркирано патничко моторно возило ‘дачија дастер’, со скопски регистарски ознаки, сопственост на Шумската полиција – Охрид“, соопшти СВР Охрид.