Времето денес ќе биде студено, по одделни котлини со појава на магла или ниска облачност. Преку денот сончево со мала до умерена облачност.

Минималната температура ќе биде во интервал од минус 6 до 0, а максималната ќе достигне од 7 до 12 степени.

Во Скопје наутро студено, преку денот сончево и магливо со мала до умерена облачност. Минималната температура ќе се спушти до -5, а максималната ќе достигне 7 степени, информираат од УХМР.

Во следните денови продолжува периодот на стабилно и претежно тивко време. Дневните температури ќе бидат во благ пораст. По одделни котлини ќе има појава на магла или ниска облачност, па таму ќе се задржи постудено.