До четврток ќе се задржи променливо облачно време со повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен ветер од јужен правец. Утре врнежи ќе има попладне и во текот на ноќта кон среда, пообилни во западните делови. Во четврток претпладне наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Температурата ќе биде во пораст, особено во петок и за време на викендот кога на повеќе места ќе биде над 20 степени.

Прогноза за 27.03.2024
Минимална температура: 4°C до 10°C
Максимална температура: 14°C до 20°C

Променливо облачно, попладне и кон крајот на денот со повремени врнежи од дожд, наместа поројни проследени со ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен ветер од јужен правец.

Прогноза за 28.03.2024
Минимална температура: 6°C до 12°C
Максимална температура: 14°C до 21°C

Променливо облачно, претпладне со повремени локални врнежи од дожд, наместа поројни проследени со ретки грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од југозападен правец.

Прогноза за 29.03.2024
Минимална температура: 2°C до 8°C
Максимална температура: 17°C до 22°C 4

Сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер.