петок, јануари 27, 2023

Традицијата, стереотипите и предрасудите го „гушат“ женското претприемништво

Енергетиката, машинската и електро индустријата сé уште се перципираат како „машки“ струки. Жени има многу малку и на раководни позиции во компаниите. Во селата...

Николовски- Хоџа: Граѓаните ги препознаваат политиките што водат напред, затоа коалицијата СДСМ-БЕСА победува на...

Интегрални обраќања на генералните секретари на СДСМ и Движењето БЕСА на заедничката изјава за медиуми Љупчо Николовски: Повод за денешната работна средба е операционализација...

Продолжува препораката за неодржување на поголеми јавни собири и за спортски натпревари без публика...

Владата на Република Северна Македонија на денешната 14.седница го прифати предлогот на Комисијата за заразни болести при Министерството за здравство да се продолжи препораката...

Ковачевски: Мицкоски неодговорно и недомаќински ја раководел најголемата енергетска компанија

Генералниот директор на АД ЕСМ Васко Ковачевски го обвинува неговиот претходник Христијан Мицкоски за неодговорно и недомаќинско работење за време на водењето на најголемата...

Локвенец: Колку и да не му се допаѓа на Мицкоски, докажавме дека со СДСМ...

СДСМ покажа дека има визија и дека знае да обезбеди стабилна, безбедна и просперитетна иднина. Изминативе три години донесовме тешки, паметни и храбри одлуки,...

Отфрлена кривична пријава за изборни нерегуларности​ на државниот референдум во 2018

Основното јавно обвинителство Тетово донесе решение со кое ја отфрли кривичната пријава поднесена од политичката партија ВМРО-ДПМНЕ за сторени изборни нерегуларности против повеќе претседатели,...

Стапката на невработеност намалена на 16,6 %

Стапката на невработеност во четвртиот квартал лани изнесува 16,6 отсто и е намалена во однос на третиот квартал, кога изнесуваше 17,1 отсто. Стапката...

Митрески: Законот за Јавно обвинителство гарантира дека политиката не може да интервенира во судските...

СДСМ е решена да обезбеди правда за сите. Таа определба беше основа на нашата изборна програма во 2016-тата и сега конечно сме на вистинскиот...

Радуловиќ и Туцаковиќ му дале пари на Боки 13 за телевизијата и за лекови...

Судењето за случајот „Рекет“ денеска продолжи во Кривичниот суд со сведочење на Александар Радуловиќ, сопруг на познатата авторка на песни Марина Туцаковиќ. Радуловиќ кој сведочи...

Kривична за свекорот што ја силуваше снаата

Одделението за внатрешни работи Прилеп  до Основното јавно обвинителство Прилеп, поднесе кривична пријава против Т.Б.(67) од Прилеп поради постоење основи ан сомнение за сторено...

Последни вести

Избор на уредникот