недела, април 2, 2023

Ковачевски: Со заштитени идентитетски одредници сме рамноправна членка на НАТО, трасираме пат кон ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на настан во чест на 3-годишнината од приемот на Република Северна Македонија во...

Македонците консумираат најмалку месо во Европа

Северна Македонија, Албанија, Турција и Молдавија се земји каде што најмалку се консумира месо. Според мапата за потрошувачката на месо по земји во Европа...

Ковачески: По примерот на Конески, се грижиме за македонскиот јазик, низ дела!

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, се обрати на настанот „Отворени денови на Институтот за македонски јазик“, оваа година посветени на...

(ВИДЕО) Каевски: Мицкоски се промовира како анти ЕУ политичар, СДСМ нема да дозволи враќање...

Дарко Каевски, пратеник и портпарол на СДСМ кажа дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се промовирал како анти-ЕУ политичар. „Христијан Мицкоски веќе се промовира како...

ЕУ со поддршка на дигиталната трансформација на земјите од Западен Балкан

Еден од четирите приоритети на Економскиот и инвестициски план за Западен Балкан (ЕИП) ќе биде поддршка на дигиталната трансформација на Западен Балкан и зајакнување...

Употребата на терминот Македонија е дозволена согласно Уставот и Преспанскиот договор, вели Заев

Употребата на терминот Македонија е дозволена, но во формулацијата на барањата и во начинот на одобрување, мора да се почитуваат Уставот и Преспанскиот договор...

Османи за Радио Слободна Европа: Граѓаните се солидаризираат со Македонците поради директниот атак врз...

Ако има еден колатерален позитивен ефект од оваа блокада, тоа е дека граѓаните се сплотија во солидаризирање во случајот кон македонскиот народ, бидејќи на...

СДСМ: Очајна е тактиката на ВМРО-ДПМНЕ, дознале за истрага која ја иницирала УЈП па...

„Очајна е тактиката на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски, дознале информации за актуелна истрага за незаконитости кои ги открила УЈП и со шпекулации се...

Џафери се надева дека вакцинацијата на пратениците ќе овоможи враќање во нормала на работата...

Пратеници од Собранието на Република Северна Македонија и дел од вработените во службите во законодавниот дом денеска ќе се вакцинираат во ВИП Арената А1...

Митрески: Мицкоски прво немаше против Бугарите да влезат во Уставот, а сега е против

„Мицкоски викаше дека нема проблем Бугарите да влезат во Уставот, па сега вика да не влезат. Други високи функционери викаа дека нема проблем, сега...

Последни вести

Избор на уредникот