петок, февруари 3, 2023

Исполнети критериумите за старт на пристапните преговори, се чека одлуката на Европскиот совет

Напредок во клучните реформски области е констатиран во Извештајот на Европската комисија за исполнувањето на условите за пристапни преговори, што е основа врз која...

Богоевски: Во ВМРО-ДПМНЕ има обнова на бандитизмот и груевизмот

Планирам во текот на утрешниот ден да го посетам мојот матичен комитет Карпош и да поднесам барање за замрзнување на моето членство во ВМРО-ДПМНЕ....

Богојески: Се воведува систем за контрола за реализација на нашата европеизација

Дел од вечерашната „Само Вистина“ со Димитар Апасиев и Петар Богојески Нека пазат граѓаните, Албанските партии се залагаат за кантонизација на Македонија, истакна Апасиев. ЕУ ја промени...

„Транспортер“ пред пресуда: Талески не дојде, може да биде и стражарно приведен

Ексградоначалникот на Битола, Владимир Талески, утрово не се појави во Основниот кривичен суд Скопје на закажаното судското рочиште за случајот „Транспортер“. Тој како оправдување доставил...

(ВИДЕО) Мицкоски, како советник на Груевски, бил плаќан над 68.000?

„Мицкоски фатен во голема лага. Kако советник на Груевски јавно се фалеше дека работел про-боно, а бил плаќан над 68.000 месечно. И нормално, на тој...

Спасовски со делегација на МНР од Хрватска: Извештајот е добра најава за почеток на...

Извештајот на Европската комисија во кој се констатира значаен напредок на Република Северна Македонија во утврдените реформски области е добра најава за почеток на...

Јовановиќ: Мицкоски да си ја поврати довербата оградувајќи се од злосторничката политика на ВМРО-ДПМНЕ

-Имаме две парадигми, една е Зоран Заев не како личност, туку како политика, а другата е Хрситијан Мицкоски. Ако доволно добро и јасно ги...

АХВ: Граѓаните јадат безбедна храна која редовно се контролира

"Македонските граѓани јадат безбедна храна, од домашно производство и од увоз, а истата редовно се контролира од страна на официјалните ветеринари и инспекторите за...

„Рекет“ стана плус во извештајот на ЕК за напредокот на Македонија

Покрај набројувањето на многуте случаи на СЈО, пресудите за Никола Груевски, Гордана Јанкулоска и раководители на ЕЛЕМ, како напредок во Извештајот на Европската комисија...

Кекеновски: Мицкоски на времето беше член на ЛДП

Универзитетскиот професор Јове Кекеновски, кој своевремено беше исклучен од членството во ВМРО-ДПМНЕ поради тоа што ја предводеше фракцијата за промени, тврди дека актуелниот вмровски...

Последни вести

Избор на уредникот