понеделник, јануари 30, 2023

Кривична пријава за нелегално приредување игри на среќа

Правен субјект и 14 лица организирале игри на среќа без лиценца. Според информациите, се работи за правен субјект од Тетово, М.А.Ч.(25) од Турција, Б.Б.(30)...

Димковски: Со навремени и ефикасни мерки во земјоделството го зголемуваме домашното производство на храна

Владата предводена од СДСМ и Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство со конкретни мерки го поттикнуваат домашното земјоделско производство. Во време на светска економска...

Лукаревска од Ресен: За СДСМ државата и граѓаните се пред сѐ, нашата иднина е...

Заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска денеска учествуваше на трибината „Силно и одлучно кон иднината“ која се одржа во Ресен. Пред присутните Лукаревска зборуваше за...

Спасовски: Никој и во ниту еден момент не смее да си поигрува со безбедноста

Сите случаи на лажни јавувања за поставување бомби и терористички напади, што се случија во изминатиот период се затворени. Од аспект на полиција доставени...

180 сообраќајни прекршоци во Скопје, 46 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (17.05.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени...

МВР: Сите девет пријави за поставени бомби во училиштата се лажни

И денеска нови дојави за подметнати бомби во училишта. Овој пат закани стигнале на адреса на девет средни училишта во Скопје. Како и вчера, дојавите...

Сали: Со реформата во примарната здравствена заштита, лекарите ќе имаат поголема палета на услуги

Со реформите во примарната здравствена заштита, лекарите од примарното ниво ќе имаат поголема палета на услуги коишто ќе ги пружаат, наместо пациентите веднаш да...

СДСМ: Пет години ВМРО-ДПМНЕ ја блокираат изградба на Клинички центар, а претходно десет години...

„Речиси пет години ВМРО-ДПМНЕ предводена од Христијан Мицкоски ја блокира изградбата на нов современ Клинички центар кој треба да пружа целосно интегрирани здравствени услуги. Претходно,...

Нуредини : Имаме понуда за Попова Шапка, инвестиција над 50 милиони евра

Министерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини од тетовско Боговиње информираше дека државата добила сериозна понуда од странска компанија за инвестирање во...

Бектеши: Не се предвидува значително зголемување на цената на електричната енергија

Не се предвидува од 1 јануари идната година да има значително зголемување на цената на електричната енергија, особено не за домаќинствата и за малите...

Последни вести

Избор на уредникот