петок, јануари 27, 2023

Кривична пријава против полициски службеници поради сомнение за малтретирање при вршење на служба

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција достави кривична пријава против...

Во Тетово прекината свадба со 80 гости, приведени менаџер и сопственик на угостителски објекти

При контрола на угостителски објекти, вчера во Тетово поради прекршување на прописи во време на пандемија прекината е свадбена веселба, а затворени се два...

Работната група за железничко поврзување со Бугарија ќе се состанува најмалку четири пати годишно

Владата денеска на седница го разгледа и прифати усогласениот текст на Меморандум за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и...

Потврдени се десет нови случаи на Ковид-19 во гостиварскиот регион

Епидемиолозите со последните тестирања за откривање на новоинфицирани со корона вирусот во гостиварскиот регион, регистрираа десет нови случаи. Од меѓуопштинскиот кризен штаб потврдија...

Заев: Одлуката за коалиции и поддршка за локалните избори ќе зависи и од кандидираните...

Премиерот Зоран Заев вели дека одлуката за тоа како ќе се настапи на локалните избори во сите општини, па и во Тетово, и дали...

Oткриен нов сој на коронавирус отпорен на вакцините на „Фајзер“ и „Астра зенека“

Новиот сој на коронавирус А.30, откриен во Ангола и Шведска, е високо отпорен на антителата од вакцините на „Фајзер“ и „Астра зенека“, покажа ново...

СДСМ: Обезбедени се бескаматни кредити за компаниите погодени од кризата

Државата, институциите остануваат посветени на спречување на ширење на коронавирусот, но и намалување на негативните ефекти врз економијата, порачуваат од СДСМ. СДСМ како одговорна партија...

Зечевиќ во Кисела Вода: Големината на СДСМ е во државничките одлуки за македонската иднина

Големината на СДСМ е во државничките одлуки кои ги носи за сигурна македонска иднина, рече генералниот секретар Милче Зечевиќ на состанок со партиските членови...

Заев за ТВ 21: Денешната процедура во Собранието ќе трае до доцна, предлогот за...

Лидерот на СДСМ Зоран Заев најави дека ќе го поднесе предлог составот на новата влада и програмата за нејзина работа веднаш штом биде утврден...

Николовски: За само една година успеавме С. Македонија да ја спуштиме од 111 на...

Поранешниот вицепремиер за борба против корупцијата, а сегашен министер за земјоделство, шумарство и водостопанство соопшти дека утрово пристигнале одлични вести од Трансперенси интернешнл од...

Последни вести

Избор на уредникот