понеделник, јануари 30, 2023

Германија ги ограничува патувањата од земји во кои е откриен новиот вид на коронавирус

Германија ќе воведе ограничувања за патниците од Бразил, Велика Британија, Португалија и Јужна Африка, каде е откриен новиот вид на коронавирус. Тоа се наведува...

Димитров: Крајно време е ЕУ да го исполни ветувањето кон Северна Македонија

Крајно време е Европската Унија да испорача кон Северна Македонија, исполнувајќи го сопственото ветување за почеток на преговори откако земјата ги исполни сите услови....

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 41.272.150 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.132.528 пациенти, а оздравеле 30.771.960 луѓе –...

Димитров: Нема подобра формула за успех на економијата од соработка меѓу бизнисот, државата и...

Пред нас се клучни години. Нема подобра формула за успех на македонската економија од заедничката работа и блиска соработка на бизнисот, државата и науката. Ова...

„Дојче веле“: Русковска до ВМРО-ДПМНЕ доставила опомена пред тужба за клевета

Шефицата на Основното јавно Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, вчера (3.7.) до Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ преку полномошник доставила опомена пред...

Фондацијата „Трајче Мукаетов“ додели 40 нови стипендии за учебната 2022/2023

За петнаесет години постоење, Фондацијата „Трајче Мукаетов“ стипендирала 619 студенти по фармација и по медицина при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје, а...

Општина Маврово и Ростуше доби донација од ЕУ во заштитни маски и средства за...

Општина Маврово и Ростуше деновиве добила донација од ЕУ, која се состои од заштитни маски и средства за дезинфекција, наменети за поддршка на напорите...

Николовски: Контролата за управувањето на буџетските средства мора биде на највисоко ниво!

- Контролата за управувањето на буџетските средства мора биде на највисоко ниво!, дециден е вицепремиерот за борба против криминал и корупција, за одржлив развој...

Прогресивниот синдикат на образованието ги повикува сите наставници кои немаат решен работен статус да...

Прогресивниот синдикат на образованието ги повикува сите наставници коишто немаат решен работен статус да се придружат во синдикалната борба. „За жал продолжуваат политичките игри...

Директорот на ФИТР Петров ги отфрла обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ за неговото работење

Како директор на Фондот за иновации и технолошки развој, ги отфрлам обвинувањата пласирани на прес конференцијата на ВМРО ДПМНЕ како и во некои медиуми,...

Последни вести

Избор на уредникот