понеделник, февруари 26, 2024

РКЕ: Граѓаните кои имаат неквалитетна испорака на топлинска енергија треба да добијат пониски сметки

Согласно Правилникот за утврдување на квалитетот на испорачаната топлинска енергија, потрошувачите кај кои е констатирано со решение од страна на комисијата за проверка на...

СДСМ: Блокадата на ВМРО-ДПМНЕ за изградбата на Клинички центар е крајно антинароден и антидржавнички...

ВМРО-ДПМНЕ свесно, злонамерно и на штета на граѓаните ја опструира и блокира изградбата на нов Клинички центар, најголемата инвестиција во здравството во последните 80...

Заев од Сараево: Силно го поддржувам процесот на создавање единствен пазар на Западен Балкан

Денес предизвиците се многу поголеми – недостаток на храна, глобална реорганизација на снабдувањето со енергенси, ценовни шокови, изјави екс-премиерот Зоран Заев на првиот панел...

Повторно дојави за бомби во училиштата во Белград

Од утрово во објектите во Белград пристигна нови дојави за бомби, а овој пат дојавите стигнаа и на адреси на неколку болници во Белград....

Казнети 213 возачи на мотоцикли, 103 возеле без заштитна кацига

Во зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија спроведена во текот на вчерашниот ден за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите...

Пет дена се трага по исчезна жена од Демир Капија

Сите да помогнат да биде пронајдена демиркапијката Милка Чалова, апелираше денеска нејзиниот син Младен, повикувајќи ги надлежните повеќе да се ангажираат во нејзиното пронаоѓање. Чалова...

Каевски: Со опструкциите во Собранието ВМРО-ДПМНЕ ја блокира државата и дејствува на штета на...

Пратеникот и портпарол на СДСМ Дарко Каевски во емисијата „Топ тема“ на телевизија Телма истакна дека опозицијата во Собранието ги кочи и опструира не...

„Македонија 2025“ го презентираше финалниот патоказ за мерки и реформи за намалување на бирократски...

Во организација на „Македонија 2025“ вчера се одржаа консултации во врска со т.н. Финален патоказ за мерки и реформи за намалување на бирократскиот товар,...

Пендаровски: Во 2022 година, со надеж и верба да изградиме просперитетно општество

Претседателот Стево Пендаровски, по повод новогодишните празници, упати честитка до граѓаните на Република Северна Македонија со желба за спокојни празнични денови и многу здравје...

Предлог-буџетот за 2023 на владина седница

Владата на Република Северна Македонија денеска ќе jа одржи 98-та седница, на чиј дневен ред е Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2023 година. Минатиот...

Последни вести

Избор на уредникот