недела, април 2, 2023

Мирослав Митровски, син на ексградначалникот на Ѓорче, е во мрежата за препродажба на земјиштето...

-Мирослав Митровски, синот на поранешниот градоначалник на Ѓорче во три мандати Сокол Митровски, е дел од мрежата вработени во ЕВН Електрани Македонија кои земјиште...

МЗ: Потврдени се 190 нови случаи на Ковид-19, починаа 10 лица

Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа направени се 2.636 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на КОВИД-19: • Скопје –...

Најавена модернизација и реконструкција на граничниот премин „Деве Баир“

Со финансиски средства од Светска банка ќе се изврши реконструкција на управната зграда на патниот премин и пристапниот пат до терминалот за тешки возила...

Владата прифати недела да биде прогласен за неработен ден

Владата ја прифати иницијативата за денот недела да биде прогласен за неработен ден, соопшти премиерот Зоран Заев на својот Фејсбук профил. Заев додаде дека го...

Владата денеска ќе одлучува за драфтот на договорот за набавка на руските вакцини

Владата го добила драфт договорот за набавка на најавените 100.000 вакцини од Русија, за што веќе во текот на денот ќе има затворена седница...

Еден починат, еден тешко повреден во сообраќајка кај Охрид

На 15.06.2022 околу 02.30 часот, во СВР Охрид пријавено е дека на магистралниот пат Охрид-Кичево, помеѓу селата Климештани и Ботун, општина Дебарца, случена е...

Ангеловска-Бежоска: Дадовме јасно до знаење дека ќе ја зачуваме макроекономската стабилност

Како централна банка дадовме јасно до знаење дека ќе преземеме решавачки чекори за да ја зачуваме стабилноста и да обезбедиме среднорочна ценовна стабилност, посочува...

Ова се најновите одлуки на Владата

Владата на Република Северна Македонија на денешната 16-та седница ја донесе Одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки со која се замрзнуваат...

Маричиќ од Брисел: Успешниот старт на билатералниот скрининг е поттик за побрз напредок во...

Заменик претседателот за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, после завршувањето на првиот дел од билатералниот состанок за Поглавјето 5,...

Модерната технологија ја почнува својата експанзија во македонското млекопроизводство

Во Македонија пристигна најавениот робот за молзење и е доставен кај корисникот, фармата „Пивко”, долгогодишен кооперант на Битолска млекара. Оваа инвестиција претставува заеднички проект...

Последни вести

Избор на уредникот