недела, април 2, 2023

Спасовски и Димковски традиционално ги закроија лозјата во Тиквешкиот регион

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски придружуван од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски и други владини претставници, денеска,...

Мукоски до Милошоски: Јас си го одлежав своето за „27 април“, жалам што такви...

Пратеникот Крсто Мукоски испрати силни критики кон неговиот колега Антонио Милошоски и опозициската ВМРО-ДПМНЕ, пренесе "Фокус". „Жал ми е што ВМРО-ДПМНЕ е заложник на двајца-тројца...

Царовска: 18 милиони евра ќе се вложат за проекти за развој на туризмот

Вицепремиерката задолжена за економски прашања – Мила Царовска, амбасадорот на ЕУ – Самуел Жбогар, и директорот на Светска банка за Северна Македонија – Марко...

Заев: Постои подготвеност за унифицирње на ДДВ на храна од 10 отсто во угостителските...

Претседателот на СДСМ Зоран Заев синоќа оствари средба со претставници на угостителството од Скопје, на која беше разговарано за актуелната состојба во земјава со...

Митрески: Ајде да ги изгласаме важните закони и веднаш да го распуштиме Собранието!

Факт е дека ВМРО-ДПМНЕ завчера ги одложуваше комисиите за петок 14 февруари а бара избори на 12 април, порача денеска во Собранието коориднаторот на...

Богдановиќ да одговори до каде е ветената 7 метарската кула за прочистување на воздухот

Интегрален текст од изјава за медиуми на Антоанета Трајковска Почитувани, Во збирката лажни ветувања наречена „За Живот“, Саша Богдановиќ на центарци им вети дека ќе изгради...

Митрески: Пратениците да си ја завршат својата работа, да се донесат законите, па потоа...

Ние како пратеничка група веќе кажавме дека имаме закони кои треба да ги донесеме пред распуштање на Собранието, за да се одржат изборите на...

Дескоска: Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ сакаат да “трошат” време со реплики на мојот говор и...

Очигледна е намерата на некои политички партии да го опструираат процесот на носење на Законот за јавно oбвинителство. Очигледно е дека дел од стратегијата...

Само што почна, расправата по законот за ЈО заглави во процедурални забелешки

МИА МК Само што почна, расправата по законот за ЈО заглави во процедурални забелешки Скопје, 14 февруари 2020 (МИА) – Во Собранието претпладнево продолжи седницата на...

Скопјанец обвинет за кражба од службено возило на АД МЕПСО

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог против едно лице за кривично дело – Тешка кражба од член 236 став 1 точка 1 од...

Последни вести

Избор на уредникот