недела, април 2, 2023

Прегазен велосипедист во Гостивар

На 06.09.2021 во 13.10 часот било пријавено дека на бул.„Гоце Делчев“ во Гостивар, патничко моторно возило „бмв“ со пробни регистарски ознаки, управувано од...

Утре ветровито и посвежо, од сабота значително потопло

Управата за хидрометеорлошки работи за утре најавува ветровито и уште посвежо време со засилен северозападен и северен ветер, особено изразен вдолж поширокото Повардарие, каде...

(ВИДЕО) Пендаровски на средба со претставници на влашката заедница во пресрет на 23 Мај...

Претседателот Стево Пендаровски, во пресрет на 23 Мај – Националниот ден на Власите, денеска прими претставници на влашката заедница во состав: претседателот на Демократскиот...

Димитров: Жалам што не помина амандманот за бугарската реторика, но посветени сме да продолжиме...

Вицепремиерот за европски прашања Никола Димитров го поздрави усвојувањето на Извештајот на Република Северна Македонија, но изрази жалење што не помина амандманот на Зелените...

Спасовски на 72. сесија на УНХЦР: Македонија останува земја транзит за барателите на право...

Сите овие години Република Северна Македонија е активен партнер на Обединетите нации, а особено на Канцеларијата на високиот комесар за бегалците. Денес, верувам дека...

Речиси 17.000 Руси „побегнаа“ во Финска за време на викендот

Речиси 17.000 руски граѓани ја преминале границата со Финска во текот на викендот, што е за 80 отсто повеќе од една недела претходно, соопштија...

Шаќири: Во текот на првото полугодие ќе бидат готови учебниците

Министерот за образование и наука Јетон Шаќири верува дека во текот на првото полугодие ќе бидат готови учебниците кои недостасуваат. – Верувам дека во првото...

СДСМ: Собранието е местото за одлука околу заклучоците за европскиот предлог, Мицкоски да не...

„Собранието е местото за дебата и одлука околу заклучоците за предлог преговарачка рамка претставена од француското претседателство со ЕУ за почеток на преговорите. Со последниот...

На граѓаните не им се потребни предвремени избори, избори ќе има во 2024

Нашиот став околу прашањето за предвремени парламентарни избори е јасен, недвосмислен, конкретен. Парламентарни избори ќе има 2024 година, следните парламентарни избори ќебидат редовни избори....

Малолетник од Гостивар тешко повреден откако од објект во изградба паднале арматурни шипки

На 09.11.2022 во 14.00 часот во СВР Тетово било пријавено дека од објект во изградба на булевар „Гоце Делчев“ во Гостивар, сопственост на 65-годишниот...

Последни вести

Избор на уредникот