недела, април 2, 2023

Пендаровски: Членството во НАТО немаше да биде возможно без длабоките политички промени

-Членството во НАТО немаше да биде возможно без длабоките политички промени кои се случија во изминативе години во нашата држава. Новата политика кон соседите...

Митрески: И честитам на опозицијата дека конечно прифатија да станеме членка на НАТО

Денеска сме сведоци и учесници на историски момент за нашата држава. Момент кој ја дефинира нашата иднина, кој го трасира патот на стабилност, на...

Николовски: Конечно успеавме! Северна Македонија станува 30-та членка на НАТО алијансата

-Конечно успеавме! Северна Македонија станува 30-та членка на НАТО алијансата. Собранието го ратификуваше Северноатланскиот Договор за пристапување во НАТО Алијансата. Ја гарантираме сигурната и стабилна...

Собранието ја донесе ратификацијата за приклучување на Северна Македонија во НАТО алијансата

Собранието ја донесе ратификацијата за приклучување на Северна Македонија во НАТО алијансата. Вкупно гласаа 114 пратеници и сите беа ЗА. По гласањето во салата следуваше...

Знамето на Северна Македонија ќе се вее пред НАТО најрано на пролет

Амбасадорката на САД во НАТО, Кеј Бејли Хачинсон денеска потврди дека сите очекуваат знамето на Северна Македонија да започне да се вее пред седиштето...

Заев: Без разлика дали некој имал провладин медиум, дали ме величал мене, ако се...

Осврнувајќи се на темата за случајот во јавноста познат како Рекет, Заев денеска посочи дека самите пораки докажуваат дека тој постапил и го пријавил...

На 18.февруари стапува на сила Законот кој овозможува докуп на стаж за пензија

Лицата кои наполниле 65 години, а немаат 15 години работен стаж поради неплатени придонеси, ќе можат да ги откупат тие години од стажот за...

Заев: Ќе има одговорност за сите за кои има докази дека сториле кривично дело

Во Законот за јавно обвинителство никаде нема скриена амнестија, ги повикувам Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да кажат каде во законот постои амнестија, изјави претседателот...

Заев: Успеавме, НАТО е нашата реалност, ја обезбедуваме иднината и безбедноста на нашата татковина,...

Прес-конференција, Зоран Заев, претседател на СДСМ   Почитувани граѓани, почитувани новинари, почитувани присутни, Денеска е голем ден, кој со светли букви ќе биде запишан во историјата на...

МЗШВ го демантира Трипуновски, секој млад земјоделец што ќе ги исполни условите ќе добие...

Реакција на Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство на дополнителниот заменик министер Цветан Трипуновски Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство остро ги демантира информациите инзнесени...

Последни вести

Избор на уредникот