петок, март 24, 2023

МЗ: Вчера аплицирани 13.037 вакцини, 53 отсто од населението над 40 години има примено...

Министерството за здравство соопшти дека вчера се аплицирани 13.037 вакцини. -Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска...

Ескобар: С. Македонија и Албанија се потребни во ЕУ

Специјалниот претставник на САД за Западен Балкан Габриел Ескобар денеска изјавил дека идејата за слободна и мирна Европа не е целосна без Западен Балкан...

Владата ги усвои материјалите за регулирање на односите со Европската комисија

Владата на Република Северна Македонија, денеска, ја одржа редовната, 83-та седница. На седницата, на предлог на Министерството за внатрешни работи беше разгледан и усвоен Предлог...

Жител на липковското село Брест физички нападнал полициски службеник

Кумановската полиција вчера уапсила 66 годишен жител на липковското село Брест, бидејќи физички нападнал полициски службеник кој извршувал службени задачи, информираа денеска од...

Ангажирани 450 полициски службеници во последното деноноќие за превенирање и гасење на пожарите

Изминатото деноноќие, од 07.00 часот вчера до 07.00 часот денеска, во активностите за гаснење и превенирање на пожарите на територијата на државата беа ангажирани...

Претреси во Кочани, пронајдена дрога, приведени дилери

На 24.11.2022 во Кочани, полициски службеници од Полициската станица Кочани го лишиле од слобода Е.Д.(45) од Кочани. При претрес во неговиот дом, извршен со...

Правилата и предусловите за влез во Грција продолжени за уште една седмица

Правилата за патување во Грција остануваат непроменети и продолжени за уште една седмица, согласно новата министерска одлука „Предуслови за влез во земјата за да...

ГАК: Годинава направени 56 медикаментозни абортуси во прв триместар и 37 медикаментозни абортуси во...

Универзитетската Клиника за гинекологија и акушерство соопшти дека годинава направени се 56 медикаментозни абортуси во прв триместар и 37 медикаментозни абортуси во втор триместар...

Премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација на Инвестицискиот Самит на ЕБОР за Западен Балкан...

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски од денеска во наредните два дена ќе ја предводи владината делегација на Инвестицискиот Самит на...

Шахпаска: Унапредувањето на квалитетот на стручниот кадар е предуслов за квалитетно предучилишното образование​

Подигнување на квалитетот на услугите во предучилишното образование и грижа што треба да доведе до поголеми образовни постигнувања, личен развој и социјална вклученост...

Последни вести

Избор на уредникот