петок, март 24, 2023

СДСМ: Делчев е борец за социјална правда, Мицкоски е бранител на криминал и неправда,...

„Бранителот на криминалот и неправдата, Христијан Мицкоски е на спротивната страна на идеалите на великанот и борец за социјална правда, Гоце Делчев. Тие двајца...

Бесими и Николовски: Нулта толерација за корупцијата и сивата економија

Сивата економија ја поткопува конкурентноста на фирмите и поединците и претставува неправична и незаконска „предност” на оние кои не ги исполнуваат законските обврски, истакнал...

Бесими: Имаме јасен тренд на фискална консолидација

Ние имавме долг период на јавни расправи за целиот сет на мерки, кој е дел од една стратегија за даночни реформи донесена од Влада...

Маричиќ: Обидот за партизирање на пописот е неразумен и штетен со крајна цел да...

„Неразумно и штетно е зошто некоја политичка партија го партизира пописот, зошто го политизира, пописот не се избори, и не е добро никој да...

Над 70 работни места и бруто плати од 2.000 евра со новата инвестиција на...

Јужнокорејската компанија „Алмак“ и американската компанија „Дура аутомотив системс“ денеска во ТИРЗ 2 во Скопје го означија почетокот на заедничката инвестиција во С. Македонија. Станува...

ЕК: Методологијата на пописот е во согласност со сите стандарди

Европската комисија не ги доведува во прашање резултатите и методологијата на пописот во Северна Македонија, јави дописничката на МИА од Брисел. На прашање на МИА...

Санкционирани 474 лица за неносење заштитна маска во изминатото деноноќие

Во текот на изминатото деноноќие на територијата на Република Северна Македонија по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се...

Пристигнаа уште 12 870 дози вакцини „Фајзер“ од редовната пратка

Нови 12 870 дози вакцини „Фајзер“ пристигнаа денеска во земјава од редовната пратка што ја добиваме секој понеделник. Министерството за здравство соопшти дека 8190 дози...

Ковид биланс: 142 новозаразени, почина едно лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа: Направени се 1.997 тестови, а регистрирани се 142 нови...

Денеска ветровито, од ноќва поројни дождови

Релативно топло време ќе се задржи утре, а ќе дува засилен ветер од јужен правец, на повеќе места со брзина над 60 км/час. Како што...

Последни вести

Избор на уредникот