среда, ноември 29, 2023

Сугарески: Интензивно работиме на поврзување на земјата со сите соседи

Денес, во просториите на Владата на Република Северна Македонија, се потпиша Договор за изградба на првите два километри на автопатот Скопје - Блаце. Договорот, во...

Министерот Димковски ги посети пунктовите за откупот на зимската зелка во валандовско

"Земјоделците од Општина Валандово, денеска ме пречекаа во пријателска атмосфера. Заедно со градоначалникот на Општина Валандово Перо Костадинов и директорот на Платежна агенција Николче...

Отворен повик – двојна изложба во градот Руен

Во рамки на eвропскиот проект CreArt. Network of Cities for Artistic Creation објавен е Отворен повик за двојна изложба во градот Руен во Франција, партнер на...

Шкријељ: Граѓаните да се безгрижни, тие ни се на прво место, нема да дозволиме...

Дополнителната заменик министерка за труд и социјална политика, Санела Шкријељ денеска на прес-конференција во Влада на Република Северна Македонија повика на конструктивност и соработка...

Турунџиева за ТВ 24 потврди дека автомобилот и бил опожарен

Пејачката Сузана Турунџиева во телефонска изјава за ТВ 24 потврди дека рано утринава нејзиниот автомобил бил сериозно оштетен откако го зафатил пожар. Таа рече дека покрај нејзиниот,...

Прентовиќ: Мерките на СДСМ во земјоделството продолжуваат во интерес на сите земјоделци

Прес конференција на СДСМ, Татјана Прентовиќ, пратеничка од СДСМ Почитувани новинари, почитувани граѓани, Функционирањето на институциите во интерес на граѓаните е врвен приоритет на СДСМ. Иако министерството за земјоделство, шумарство...

Стојковски за УБ: На прав пат сме – новиот еврокомесар е оној што и...

Без да го навредам комесарот Хан, сметам дека новиот комесар е оној што ни требаше. Вистинско политичко водство кое ја влече работата понатаму. Работите...

Богдановиќ за УБ: Ред околу Зелениот пазар мора да има

Менувањето на ценовната политика е само изговор за овие протести. Пред неколку месеци започнавме акција со комуналните инспектори околу злоупотребата на пракинг места на...

3 илјади граѓани на Република Македонија годишно умираат поради аерозагадувањето

"МВР преку Интерпол треба да распише меѓународна потрага по Јани Макрадули. Постои сериозен сомнеж дека заменик министерот за животна средина на СДСМ ја напуштил...

СДСМ ја зголеми минималната плата од срамните 9.000 денари во 2017 година на 14.500

"Нема поголемо лицемерие од тоа Христијан Мицкоски да тврди дека неговата ВМРО-ДПМНЕ ќе се изборела за повисоки плати и пензии. ВМРО-ДПМНЕ имаше 11 години да...

Последни вести

Избор на уредникот