Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски изрази сочувство до семејството на војникот на АРМ кој вчера на Божик во вечерните часови, (околу 18.15 часот), во болница во Приштина, Косово, ненадејно почина. Станува збор за професионален војник со иницијали И.Ч на 44 годишна возраст, кој беше во состав на контингентот на Армијата на Република Северна Македонија во мисијата КФОР.

„Изразувам длабоко сочувство до семејството по повод ненадејната смрт на припадникот на нашата Армија кој беше дел од мисијата во Косово.

Армијата загуби свој припадник, колега и војник кој посветено и служеше на нејзината мисија.

Вечен спомен, нека почива во мир“, напиша Пендаровски.