Регионален центар за гранични работи Исток поднесе кривична пријава против М.Е.Г.(51) од Република Турција поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“. На 20.02.2024 на граничен премин Деве Баир, пријавениот на увид дал фалсификуван меѓународен зелен картон за осигурување издадена во Република Турција.