По преземени опсежни мерки и активности од страна на полициски службеници од СВР Скопје, денеска (03.12.2023) во околината на Скопје е пронајдено безживотното тело на малолетната В.Ѓ., која беше пријавена за исчезната на 27.11.2023, а во околината на Велес е пронајдено и телото на П.Ж.(74) од Велес, кој на 24.11.2023 беше пријавен за исчезнат. Во врска со двата случаи, осомничени се пет лица, од кои за три се бара мерка притвор, едно е надвор од државата, а едно лице во моментов е во полициска станица.

Претходно, во врска со кривичните дела беше пронајдено опожарено возило „цитроен“ и по извршени вештачења обезбедени се материјални докази за инволвираност на лицата, за што по целосно документирање на случаите, во координација со Јавен обвинител ќе бидат поднесени соодветни кривични пријави. Од спроведените истражни дејствија утврдено е дека и двете убиства се извршени од истите лица, чиј мотив е „користољубие“. Исто така, од реализираните оперативни мерки е утврдено дека малолетничката В.Ѓ. е земена со возило од влезот на живеалиштето, а од обезбедените информации од распитот утврдено е дека била убиена истиот ден (27.11.2023) околу 10.00 часот.

Веднаш по добивањето на пријавите за исчезнатите лица, преземени се мерки и активности за нивно пронаоѓање, а во СВР Скопје беше формиран и посебен Оперативен штаб, на чело со началникот на СВР Скопје. Извршени се претреси во домови и други простории на подрачјата на СВР Скопје, СВР Велес и СВР Штип, при што пронајдени и одземени се мобилни телефони, компјутери, возило и др., извршени се бројни разговори со семејствата, познаниците, пријателите и лица кои би можеле да имаат било каква информација, а во истражните дејства секојдневно беа вклучени неколку стотини полициски службеници кои работеа исклучиво на овие случаи.

Увид на двете локации каде беа пронајдени телата на исчезнатите денеска извршија јавни обвинители од Основното јавно обвинителство Скопје и од Основното јавно обвинителство Велес. Издадени се наредби за обдукции на телата на жртвите и за соодветна идентификација. Исто така, издадени се наредби за прибирање и вештачење на сите траги и докази од двете локации.

Во деновите по исчезнувањето на двете лица, јавните обвинители издадоа наредби за претреси на повеќе локации, обезбедување снимки од видео надзор, лоцирање врз основа на базни станици, анализа и вештачења на електронските уреди, вештачења на материјални траги и докази, вклучително и автомобилот поврзани со настанот. Сослушани се лица кои би можеле да имаат определени сознанија за настанот и врз основа на сите прибрани докази настанот е расчистен во однос на осомничените сторители и нивните мотиви. По комплетирање на доказите и наредените вештачења, обвинителството против сите осомничени ќе поведе соодветна постапка.

Воедно, наспроти шпекулациите и дезинформациите според кои овој случај има етничка заднина, информираме дека сите осомничени се од македонска етничка припадност.

Вања исчезна во понеделникот на 27. ноември на пат кон основното училиште „Јохан Хајнирх-Песталоци“ каде што учеше. Нејзиното исчезнување прва го објави мајка ѝ, Зорица Ѓорчевска на Фејсбук која побара помош.

„Утрово во 7.20, мојата ќерка Вања Ѓорчевска излезе за на училиште и ѝ се губи секаква трага. Облечена е во црни панталони со странични џебови, светло плав џемпер, црна кратка зимска јакна и бели најк патики со кафеава лента на ѓонот. Последен пат е видена во Дебар маало на пат кон Песталоци.

Следниот ден МВР го стави исчезнатото девојче на листата на исчезнати лица кои се водат во регистарот на Министерството.

Апелите за помош се проширија и во соседните земји, нејзината слика и податоци се споделуваа во интернационални групи во Србија, Косово, Бугарија, Албанија и во Грција. На 30. ноември беше издадена жолта потерница за Вања во Интерпол, и сите членки се предупредени за нејзиното исчезнување. Жолто известување е глобално полициско предупредување за исчезнато лице. Се објавува за жртви на киднапирања од родители, криминални киднапирања или необјаснети исчезнувања.

Синоќа, пак, беа приведени пет лица поврзани со исчезнувањето на тинејџерката од Скопје. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски соопшти и дека освен приведените петмина, запленето беше и едно возило. Денеска Јавното обвинителство побара 48 часовен притвор за тројца од петмината приведени, додека возилот беше дадено на вештачење, со цел да се утврди дали Вања била во него.

Во текот на истрагата, повеќе од 50 камери односно места каде што има камери беа преземи и прегледани, се пребаруваа подруми, коритото на Вардар, а беа сослашани десетици лица од кои од кои беа земени податоци и информации во однос на целиот овој настан.