На 21.05.2024 во 00.10 часот на Граничниот премин Деве Баир, полициски службеници го лишиле од слобода К.В.М.(66) од Република Турција, затоа што при извршена пасошка контрола било констатирано дека приложил фалсификувана меѓународна зелена карта за возилото кое го управувал. Тој бил предаден на полициски службеници од Полициската станица Крива Паланка за понатамошна постапка.