Украина соопшти за нов ракетен напад врз крајбрежниот регион Одеса на Црното Море, во кој е предизвикана штета на туристички објекти, јавува МИА.

Регионалната воена управа на Одеса соопшти дека „во ракетните воздушни напади врз регионот Одеса оштетени се објекти на туристичката инфраструктура, уништени се згради и дека предизвикале избувнување пожар“.

Украински извори наведуваат дека Русија продолжила со воздушни ракетни напади врз веќе тешко оштетениот мост на устието на Днестар јужно од Одеса, при што две лица се повредени, пренесува „Известија“.