Германскиот претседател Франк Валтер Штајнмајер во неговата посета ја реафирмираше поддршката на Сојузна Република Германија на нашиот евроинтегративен процес.

Штајнмајер потсети дека одлучноста за спроведување на реформите е клучна за да се зачува демократијата и европските вредности и порача дека нашата држава не смее да скршне од патот кон ЕУ.

Претседателот на Германија потсети и на историската одговорност што сите пратеници ја имаат со усвојување на уставните измени за реализација на децениската стртатешка цел – членство во ЕУ.

Северна Македонија има силен поддржувач на евроинтегративниот пат во Германија а посетата на Штајмајер е последната потврда за тоа.

Но од друга страна, Христијан Мицкоски молчи и не коментира ништо за јасните пораки на нашиот стратешки партнер, порачаа денеска од СДСМ преку соопштение.

Дали Мицкоски утрово провери кој е ставот на Апасиев за силната поддршка од Германија, за да може денеска да излезе со став во јавноста?

Како и често пати досега, очигледно Мицкоски прво ќе провери кој е ставот на Апасиев чиј заложник е, за потоа да даде наредба во Белиот дворец како партијата ќе комуницира.

Мицкоски е слаб, без став, неодлучен и затоа стана заложник на Левица и Апасиев, затоа идеолошки ја обезличува неговата ВМРО-ДПМНЕ.