На 03.05.2022 година во 16.10 часот во ОВР Крива Паланка, од Здравствен дом било пријавено дека кај нив со повреди биле донесени Р.О.(62) и М.О.(66) од Крива Паланка.

Според пријавеното, тие се здобиле со повредите при експлозија на плинска боца во нивната семејна куќа во Крива Паланка.

За настанот бил известен јавен обвинител, а увид на местото извршила увидна екипа од ОВР Крива Паланка.