На 23.03.2024 во 20.10 часот на Граничниот премин Деве Баир, полициски службеници го лишиле од слобода С.Д.(44) од Република Турција затоа што при извршена пасошка контрола и проверки било констатирано дека на увид приложил фалсификувана меѓународната зелена карта за осигурување на товарно возило и полуприколка со турски национални ознаки, кое го управувал. Тој бил предаден на полициски службеници од Полициската станица Крива Паланка за понатамошна постапка.