Полицијата го приведе Г.Р.(21) од Битола поради сомнение дека извршил обљуба врз малолетничка од градот.

Против него, до Основното јавно обвинителство Битола е поднесена пријава по член 188 од Кривичниот законик, а од судија на претходна постапка одредена му е мерка притвор.