ВМРО-ДПМНЕ ги сподели фактите, кои како што велат, го одбележаа денот:

  1. Човекот кој Шилегов уверуваше дека го труе народот, добивал тендери од Владата и Зоран Заев.
  2.  Мицкоски потенцираше дека правдата во нашата држава не смее да биде селективна, туку иста кон секој граѓанин и таа ќе дојде по 12-ти април.
  3. Предлог законот за Агенцијата за разузнавање се изработува согласно нечии потреби и теркови, а не онака како што треба согласно прописите.
  4. Рашела Мизрахи бара согласност од Владата за вработување на деца без родители со што би се дала голема поддршка на оваа категорија на деца.
  5. Новата методологија за проширување на Европската унија ги крати шансите на Република Македонија за почеток на преговорите.
  6. Зоран Заев ја злоупотреби тажната судбина на семејствата на починатите од Смилковско езеро и за тоа треба кривично да одговара и да поднесе одговорност.
  7. СДСМ сака да избегне одговорност за масовното труење кое свесно го прави, а од вкупно 9 фирми увозници на нафтен кокс, дури 5 се блиски до Зоран Заев.
  8. Бојан Јовановски проба да ја злоупотреби ЕУ за проневера на пари. Европската унија демантираше дека потпишала и финансирала било каков договор со Бојан Јовановски.
  9. Матен тендер тежок 100.000 евра во постапката за топол оброк за основците во општина Аеродром. Кој ги злоупотребува основците, стои во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.