Времето денеска ќе биде умерено до значително облачно и студено. Ќе дува умерен, a долж Повардарието повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -6 до 2, а максималната од 2 до 10 степени.

Во Скопје, претежно облачно со умерен, повремено засилен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до -2, а максималната ќе достигне до 6 степени

Следува период на умерено до значително облачно и студено време со умерен до засилен северен ветер, најизразен долж Повардарието. Во петок попладне, во текот на ноќта и во сабота ќе има повремени локални врнежи од снег.