Времето денес ќе биде умерено до значително облачно. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од минус 5 до 3, а максималната ќе достигне од 7 до 13 степени.

Во Скопје претежно облачно со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до минус 1, а максималната ќе достигне до 9 степени.

Од утре под влијание на студена воздушна маса времето ќе биде претежно облачно со опаѓање на температурата на воздухот. Ќе има повремени врнежи, кои, поради заладувањето, в недела попладне и во текот на ноќта кон понеделник ќе бидат пообилни и ќе преминуваат во снег на повисоките и во некои од пониските места.

На планините и на повисоките места ќе се формира снежна покривка, особено во западните делови.