Претседателот на Украина, Володимир Зеленски (Зеленски) во интервју за „Фајненшл тајмс“ изјави дека новата руска стратегија, која вклучува уништување на украинската инфраструктура, нема да ја ослабне решеноста на сите Украинци да ја ослободат територијата на својата татковина.

Зеленски истакна дека нема трајно решение за војната доколку Русија не се повлече од сите територии што ги окупирала. Да потсетиме, минатиот месец Русија изврши серија страшни ракетни напади врз клучните украински инфраструктури.

Поради овие напади многу градови останаа без струја и вода, меѓу кои и Киев. Но, тоа не ги поколеба Украинците кои продолжија да пружаат отпор.

Да потсетиме, Русија на 24 февруари ја започна војната во Украина.