Земјотрес со јачина од 2 степени денеска е регистриран во близина на Кичево. Епицентарот бил на 17 километри од градот. Потресот бил на длабочина од 10 километри.

Во регионот, денеска имаше земјотрес во БиХ. Станува збор за земјотрес со јачина од 4,6 степени регистриран кај Травник. Денеска се стресе и соседна Грција.