На 10.12.2022 во 15,30 часот во Полициска станица Гази Баба е пријавено дека околу 13.00 часот на место викано „Орман трло“ во атар на с.Стајковци, скопско во канал со вода е пронајдена почината З.Д.(78) од с.Стајковци која на 07.12.2022 од нејзината ќерка С.С.(45) од Скопје е пријавена дека се оддалечила од домот.

Од лекар од итна медицинска помош е констатирала смрт без траги на насилство.

За настанот известен е Јавен обвинител по чија наредба телото на починатата е предадено во Судска медицина.

Увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Скопје.