Продолжува периодот на стабилно време со повисоки дневните температури, а значително повисоки температури за овој дел од годината ќе има на планините во понеделник и вторник, соопшти УХМР.

Во следните денови во утринските часови понекаде во котлините ќе се задржи умерено облачно и магливо што ќе услови пониски температури.