четврток, јануари 27, 2022

АНАЛИЗА: Власта со повеќе гласови на советничките листи, опозицијата со повеќе градоначалници

Втор ден по завршување на вториот круг од локалните избори е период кога полека стивнуваат реакциите од јавноста и емоциите од политичките партии. Ноќта во неделата...

Јавниот долг намален под 60% во време на пандемија и економска криза

Карактеристика на оваа Влада е домаќинско, отчетно, одговорно и транспарентно работење, а тоа се гледа и во стабилниот Буџет како на централно така и...

Влада: Продолжува да расте просечната месечна нето плата

Согласно податоците на Државниот завод за статистика, просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во август 2021 година изнесува 28.642 денари. Тоа значи зголемување од 4%...

АНАЛИЗА: Ќе го победи ли СДСМ 8:0 ВМРО-ДПМНЕ во вториот круг во општините од...

Во првиот круг од локалните избори на 17 октомври, опозициската ВМРО-ДПМНЕ во општините кои се во Изборната единица три, во првиот круг освои градоначалници...

Што покажаа првите резултати од скринингот во училиштата, колку позитивни ученици има?

Започна скринингот на учениците во средните училишта, при што епилогот после првиот ден е дека сите се негативни на коронавирус. Беа тестирани 68 ученици...

АНАЛИЗА: Ќе има ли пресврт во Битола во корист на СДСМ?! Бројките го покажуваат...

За прв пат, после 2011г, ЛДП настапи одделно од долгогодишниот партнер, СДСМ. Либералдемократите, кандидати за градоначалници и советнички листи, заеднички поднесоа со партијата ДОМ. Но...

ОЧАЕН И ГУБИТНИЧКИ ГОВОР НА МИЦКОСКИ ВО КР.ПАЛАНКА: Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ си измислува причини...

Вечерва, опозициската ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата на митинг во Крива Паланка го претставија својот кандидат за градоначалник и советничката листа. Претседателот на партијата, Христијан Мицкоски во...

Истражување: Владата на Северна Македонија на прво, а Собранието на трето место во регионот...

Владата на Северна Македонија е прворангирана во регионот според Индексот на отвореност на собранијата и централните власти и исполнува 83,43 проценти од поставените критериуми...

Анкета на Агенција Рејтинг: 52,5% од граѓаните на Скопје се согласуваат дека состојбата во...

Во рамки на редовните истражувања за потребите на Град Скопје, Агенција Рејтинг спроведе анекта за задоволството на граѓаните од работата на градската власт. Во...

Зголемена стапката на активност и вработеност, намалена на невработеност

Во второто тримесечје од годинава во земјава имало 1.681.862 работоспособни граѓани од кои активни лица биле 945.412, при што 795.271 биле вработени, а 150.141...

Последни вести

Избор на уредникот